You are here

Faculty and Staff

Office

Lori Pruitt
Principal
Peggy Rothaug
Secretary
Shannon Arroyo
Title 1 Coordinator
Tamara Rencher
Skill Building Coach
Terri Hjorth
Skill Building Coach
Tom Berger
Head Custodian

Kindergarten

Claudia Jensen
Kindergarten Teacher
Lori Hansen
Kindergarten Teacher
Shirley Campbell
Kindergarten Technician

First Grade

Katy Anderson
First Grade Teacher
Alexandra Diaz
First Grade Teacher
Natalie Holden
First Grade Teacher
Mckenna Maguet
First Grade Teacher

Second Grade

Ginger Harrison
Second Grade Teacher
Arlene Haymond
Second Grade Teacher
Angela Jackson
Second Grade Teacher
Maridan Jensen
Second Grade Teacher
Sara Liechty
Second Grade Teacher

Third Grade

Andy Brace
Third Grade Teacher
Maria Salmeron
Third Grade Teacher
Shea Wimmer
Third Grade Teacher
Jamie McFerren
Third Grade Teacher
Tish Throckmorton
Third Grade Teacher

Fourth Grade

Erica Boyer
4th Grade Teacher
Graciela Bartholomew
Fourth Grade Teacher
Nicole Lane
Fourth Grade Teacher
Janelle Parkin
Fourth Grade Teacher
Ginger Whitney
Fourth Grade Teacher

Fifth Grade

Brian Gingras
Fifth Grade Teacher
Deanna Herrmann
Fifth Grade Teacher
Tiffany Litchfield
Fifth Grade Teacher
Mariela Vargas
Fifth Grade Dual Language

Sixth Grade

Jennell Arce
Sixth Grade Teacher
Denise Cope
Sixth Grade Teacher
Susan Crook
Sixth Grade Teacher
Andrew Lovell
Sixth Grade Teacher
Jane Price
Sixth Grade Teacher

Special Education

Julie Beckham
Resource
Steve Hall
Resource
Pam Knowles
Speech Language Pathologist
Celeste Johnson
Resource Technician
Hallie Owens
Resource Technician

Support Teachers and Staff

Clyde Bingham
Counselor
Kimmie Monson
Psychologist
Sarah Ward
Instructional Coach
Tylene Shelley
School Nurse
Jennie Fife
ESL Technicican
Kari Kieffer
Take Home Librarian
Kristi Dorman
Math Technician
Viviana Ferro
ESL Technician

Specialists

Sarah Dibble
Art Specialist
Jana Kessinger
Music Technician
Jenifer Paulson
Computer Specialist
Rachel Rogers
PE Technician
Kati Wafford
Librarian

Lunch Staff

Verlynn Cook
Lunch Manager
Teri VanAusdal
Lunch Clerk
Aliesha Willey
Lunch
Lisa Faber
Lunch
Janice Condie
Lunch
Julia Russell
Lunch

Title 1 Technicians

Joyce Reese
Title 1 Technician
Kristy King
Title 1 Technician
Michelle Mesinar
Title 1 Technican
Tammi Ashcraft
Technician